Nominacions als Oscars 2018

Un any més els Premis de l’acadèmia de Hollywood tornen a ser aquí. Enguany, la cerimònia, que tindrà lloc el proper 4 de març, es preveu més interessant que mai. Serà la gala número 90, repetirà Jimmy Kimmel després del fiasco del premi final per a MOONLIGHT i sens dubte, tots els recents escàndols sexuals i el ressò del moviment #metoo marcaran el to de la gala.

Entre les pel·lícules amb més potencial per a triomfar trobem LA FORMA DEL AGUA amb 13 nominacions, DUNKERQUE amb 8 nominacions, TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS amb 7 i LADY BIRD i DÉJAME SALIR amb doble nominació a millor guió i millor dirección per Greta Gerwig i Jordan Peele respectivament a més de rebre les seves pel·lícules nominacions a millor pel·lícula i altres categories importants.

La llista sencera de nominacions, a continuació:

MILLOR PEL·LÍCULA

LOS ARCHIVOS DEL PENTÁGONO
LADY BIRD
TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS

CALL ME BY YOUR NAME
DÉJAME SALIR
EL INSTANTE MÁS OSCURO
DUNKERQUE
EL HILO INVISIBLE
LA FORMA DEL AGUA

MILLOR DIRECTOR

Christopher Nolan per DUNKERQUE
Jordan Peele
per DÉJAME SALIR
Greta Gerwig
per LADY BIRD
Paul Thomas Anderson
per EL HILO INVISIBLE
Guillermo Del Toro
per LA FORMA DEL AGUA

MILLOR ACTOR

Timothee Chalamet per CALL ME BY YOUR NAME
Daniel Day-Lewis per EL HILO INVISIBLE
Daniel Kaluuya
per DEJAME SÁLIR
Gary Oldman
per EL INSTANTE MÁS OSCURO
Denzel Washington
per ROMAN J. ISRAEL, ESQ.

MILLOR ACTRIU

Sally Hawkins per LA FORMA DEL AGUA
Frances McDormand
per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS
Margot Robbie
per YO, TONYA
Saoirse Ronan
per LADY BIRD
Meryl Streep
per LOS ARCHIVOS DEL PENTÁGONO

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Woodt Harrelson per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS
Sam Rockwell per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS
Richard Jenkins per LA FORMA DEL AGUA
Christopher Plummer
per TODO EL DINERO DEL MUNDO
Willem Dafoe per THE FLORIDA PROJECT

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Allison Janney per YO, TONYA
Mary J. Blige per MUDBOUND
Octavia Spencer per LA FORMA DEL AGUA
Laurie Metcalf per LADY BIRD
Lesley Manville per EL HILO INVISIBLE

MILLOR GUIÓ ADAPTAT

Scott Nuestadter i Michael H. Weber per THE DISASTER ARTIST
James Ivory per CALL ME BY YOUR NAME
Scott Frank, James Mangold i Michael Green per LOGAN
Aaron Sorkin per MOLLY’S GAME
Dee Rees i Virgil Williams per MUDBOND

MILLOR GUIÓ ORIGINAL

Jordan Peele per GET OUT
Greta Gerwig per LADYBIRD
Emily V. Gordon i Kumail Nanjiani per LA GRAN ENFERMEDAD DEL AMOR
Guillermo Del Toro i Vanessa Taylero per LA FORMA DEL AGUA
Martin McDonagh per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERA

MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ

COCO
EL BEBÉ JEFAZO
FERDINAND
LOVING VINCENT
THE BREADWINNER

MILLOR PEL·LÍCULA DE PARLA NO ANGLESA

UNA MUJER FANTÁSTICA (Xile)
THE SQUARE
(Suècia)
LOVELESS
(Rússia)
EN CUERPO Y ALMA
(Hungria)
EL INSULTO
(Líban)

MILLOR DOCUMENTAL

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL
CARAS Y LUGARES
ICARUS
LAST MEN IN ALEPPO
STRONG ISLAND

MILLOR FOTOGRAFIA

Roger Deakins per BLADE RUNNER 2049
Rager Morrison per MUDBOUND
Bruno Delbonnel per LA HORA MÁS OSCURA
Hoyte Van Hoytema per DUNKERQUE
Dan Lausten per LA FORMA DEL AGUA

MILLOR MUNTATGE

Jon Gregory per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS
Lee Smith per DUNKERQUE
Tatiana S. Riegel
per YO, TONYA
Sidney Wolinsky per per LA FORMA DEL AGUA
Jonathan Amos i Paul Machliss per BABY DRIVER

MILLOR MÚSICA

Jonny Greenwood per EL HILO INVISIBLE
Alexandre Desplat per LA FORMA DEL AGUA
John Williams per LOS ÚLTIMOS JEDI
Carter Burwell per TRES ANUNCIOS EN LAS AFUERAS
Hans Zimmer per DUNKERQUE

MILLOR CANÇÓ

“Mighty River” de MUDBOUND
“The Mistery of Love” de CALL ME BY YOUR NAME
“Remember Me”, de COCO
“Stand Up for Something” de MARSHALL
“This is Me” de EL GRAN SHOWMAN

MILLOR DISSENY DE VESTUARI

Jacqueline Durran per LA BELLA Y LA BESTIA
Mark Bridges per EL HILO INVISIBLE
Luis Sequeira per LA FORMA DEL AGUA
Consolata Boyle per LA REINA VICTORIA Y ABDUL
Jacqueline Durran per EL INSTANTE MÁS OSCURO

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Kazushiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick per EL INSTANTE MÁS OSCURO
Daniel Phillips i Lou Sheppard per per LA REINA VICTORIA Y ABDUL
Arjen Tuiten per WONDER

MILLOR DISSENY DE PRODUCCIÓ

Paul Denham Austerberry, Sjane Vieau i Jeff Melvin per LA FORMA DEL AGUA
Sarah Greenwood i Katie Spencer per LA BELLA Y LA BESTIA
Nathan Crowley i Gary Fettis per DUNKERQUE
Dennis Gassner i Alessandra Querzola per BLADE RUNNER 2049
Sarah Greenwood i Katie Spencer per EL INSTANTE MÁS OSCURO

MILLOR CURTMETRATGE

THE ELEVEN O’CLOCK
MY NEPHEW EMMET
THE SILENT CHILD
WATU WOTE / ALL OF US
DEKALB ELEMENTARY

MILLOR CURTMETRATGE DOCUMENTAL

EDITH+EDDIE
HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405
HEROINE(S)
KNIFE SKILLS
TRAFFIC STOP

MILLOR CURT METRATGE D’ANIMACIÓ

REVOLTING RHYMES
DEAR BASKETBALL
LOU
NEGATIVE SPACE
GARDEN PARTY

MILLOR SO

Julian Slater, Tim Cavigin i Mary H. Ellis per BABY DRIVER
Ron Bartlett, Doug Hemphil i Marc Ruth per BLADE RUNNER 2049
Mark Weingarten, Gregg Landaker i Gary A. Rizzo per DUNKERQUE
Christian Cooke, Brad Zoern i Glen Gauthier per LA FORMA DEL AGUA
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson per STAR WARS: LOS ÚLTIMOS JEDI

MILLOR MUNTATGE DE SO

Julian Slater per BABY DRIVER
Mark Mangini and Theo Green per BLADE RUNNER 2049
Richard King and Alex Gibson per DUNKERQUE
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira per LA FORMA DEL AGUA
Matthew Wood and Ren Klyce per STAR WARS: LOS ÚLTIMOS JEDI

MILLORS EFECTES VISUALS

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert i Richard R. Hoover per BLADE RUNNER 2049
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan Sudick per GUARDIANES DE LA GALAXIA VOL. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza i Mike Meinardus per KONG: LA ISLA DE LA CALAVERA
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan i Chris Corbould per STAR WARS: LOS ÚLTIMOS JEDI
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon i Joel Whist per LA GUERRA DEL PLANETA DE LOS SIMIOS

 

Anuncis