Palmarès del Festival de Sitges

El dissabte dia 19, l’últim dia “oficial” del festival, ja que el diumenge està dedicat exclusivament als aficionats a base de maratons, s’ha anunciat el que és el palmarès final de la 46ena edició del Sitges Festival Internacional de Cinema Fantástic de Catalunya. Tal i com ha assegurat a la roda de premsa el jurat de la secció oficial (format per Fede Álvarez, Aina Clotet, Christian Hallman, Marcelo Panozzo i Miguel Ángel Vivas), les decisions han estat unànimes i han volgut reivindicar amb la seva tria a aquelles cintes que millor representen l’esperit del festival però també aquelles que ho tindran més difícil per arribar a les sales comercials, tot esperant que tal reconeixement, les ajudi.

D'esquerra a dreta els members del jurat:

El jurat de la secció oficial, acompanyat d’Ángel Sala durant la roda de premsa.

El cert és que davant la multitud de categories del palmarès, tothom ha sortit bastant content, ja que aquelles cintes que més han agradat, han rascat algun premi.

En quant a la  Secció Oficial Fantàstic Competició de la 46a edició del Festival de Sitges, el jurat ha atorgat els següents premis:

Millor pel·lícula fantàstica a competició:

BORGMAN d’Alex van Warmerdam

Millor dirección:

Navot Papushado i Aharon Keshales per BIG BAD WOLVES

Millor interpretació femenina:

Juno Temple, per MAGIC MAGIC

Millor interpretació masculina:

Andy Lau, per BLIND DETECTIVE

Millor guió:

James Ward Byrkit, per COHERENCE

Millors efectes especials:

AFFLICTED, de Cliff Prowse i Derek Lee

Millor fotografia:

Larry Simith per ONLY GOD FORGIVES

Premi especial del jurat:

ONLY LOVERS LEFT ALIVE, de Jim Jarmusch

Menció especial del jurat:

JODOROWSKY’S DUNE, de Frank Pavich

Millor curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic:

THE LANDING, de Josh Tanner

Gran Premi del Públic (per votació dels assistents al festival):

JODOROWSKY’S DUNE, de Frank Pavich

Per la seva part, el jurat de la Crítica de la 46a edició del Festival Sitges (format per Marta Armengou, Alejandro G. Calvo i Gerard Alonso Cassadó) ha atorgat els següents premis dins la secció oficial:

Premi José Luis Guarner:

THE CONGRESS, d’Ari Folman

Premi Citizen Kane al millor director novell:

UPSTREAM COLOR, de Shane Carruth

El jurat de la Secció Noves Visions (format per Javier Chillon, Alfons Gorina i Stephanie Zacharek) ha triat les següents pel·lícules com a guanyadores:

Premi Noves Visions:

HALLEY, de Sebastián Hofmann

Premi No Ficció:

MILIUS, de Zat Knutson i Joey Figueroa

Premi Petit Format:

ZOO, de Nikolas Pleskof

Premi Especial del Jurat:

GENTE EN SITIOS, de Juan Cavestany

En quant a el jurat de la Secció Noves Visions Emergents – Experimenta (format per Denise Castro, Víctor Esquirol i Sergi Vizcaíno) els premis són els següents:

Premi Noves Visions Experimenta:

CAPA CAÍDA, de Santiago Alvarado

Premi Noves Visions Emergents:

ESCAPE FROM TOMORROW, de Randy Moore

El jurat de la Secció Focus Àsia – Anima’t (format per Xavier Catafal, Menene Grass i Cels Piñol) ha premiat a:

Millor pel·lícula de la Secció Focus Àsia:

NEW WORLD, de Park Hoon-Jung

Menció Especial de la Secció Focus Àsia:

UGLY, d’Anurag Kashyap

Millor pel·lícula d’animació:

THE FAKEde Yeon Sang-Ho

Menció Especial de la Secció Focus Àsia:

ANIME MIRAI, de Kazuhide Tomonaga, Toshihisa Kalya, Shinpel Mlyashita i Hiroshi Kawamata

Millor curtmetratge d’animació:

PEAU DE CHIEN, de Nicholas Jacket

Per decisió del jurat del Méliès d’Argent (format per Fouad Challa, Miquel Fañanàs i Álvaro Iglesias) els guardonats han estat:

Llargmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):

ENEMY, de Denise Villeneuve

Curtmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):

THE BODY, de Paul Davis

Al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:

THE COLONY, de Jeff Renfroe

Menció Especial al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:

FRANKENSTEIN’S ARMY, de Richard Raaphorst

A la Secció Brigadoon, el jurat (format per Joan Lafulla, Sam i Susana Soldado) ha atorgat el premi Brigadoon – Paul Naschy a:

Millor curtmetratge Brigadoon:

EL ÚLTIMO ONVRE BIBOde Daniel Aguirre i Luna Martín

En quant el jurat de la secció SGAE Nova Autoria (format per Lluís Arcarazo, Àlex Martínez Casanova i Mireia Ros) ha atorgat els següents premis:

Millor direcció:

Tànit Fernández i Isaac Rodríguez, per ESPÉS, presentat per la Universitat Pompeu Fabra

Millor guió:

Eugenio Canevari, per GORILA BAILA, presentat per Bande à Parte

Millor guió exaequo:

Tànit Fernández, per ESPÉS, presentat per la Universitat Pompeu Fabra

Millor música original:

Álvaro Lafuente, compositor de la banda sonora del curt DINOSAURIOpresentat per l’ESCAC

El jurat Carnet Jove (format per Carles Carvajal (president), Vanessa Leiva, Victor Parkas i Marc Tortosa) per la seva part,  ha premiat a:

Millor pel·lícula oficial Fantàstic Competició Sitges 46:

COHERENCE, de James Ward Byrkit

Millor pel·lícula de la Secció Midnight X-Treme:

100 BLOODY ACRES, de Colin Cairnes i Carmeron Cairnes

I finalment, el jurat Phonetastic Mobile Sitges Film Festival (format per Glòria Fernández, Mike Hostench i Diego López) ha atorgat els següents premis:

Premi Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

THE OTHER SIDE, de Conrad Mess

Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

ECOS, de Carlos J. Marín

Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:

LA BOCA DEL LEÓN, d’Alfonso García López

Anuncis

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s