Nominacions als BAFTA

En aquesta setmana plena de nominacions (és un no parar) avui toca el torn de l’acadèmia Britànica. En general són uns premis molt semblants als Oscars i sempre coincideixen moltes de les nominacions. Malgrat tractar-se de cinema britànic el cert és que a part de les categories específiques (com millor pel·lícula britànica) la resta de nominacions són gairebé exclusives de cintes de Hollywood i com diem, gairebé calcades a les dels Oscars. Sorprèn que tirin més cap el producte propi, la veritat. Destaca la nominació del malvat perfecte de Bond, Javier Bardem i la no nominació d’Spielberg, considerant que LINCOLN és la que aconsegueix més nominacions (10) o que tampoc es nomini a Leonardo Dicaprio. La gala dels 65 premis BAFTA serà el 10 de febrer, presentada pel gran Stephen Fry. Aquesta és la llista  de les categories més destacades:

MILLOR PEL·LÍCULA

ARGO de Ben Affleck

LOS MISERABLES de Tom Hooper

LA VIDA DE PI d’Ang Lee

LINCOLN d’Steven Spielberg

LA NOCHE MAS OSCURA de Kathryn Bigelow

MILLOR PEL·LÍCULA BRITÀNICA

ANNA KARENINA de Joe Wright.

EL EXÓTICO HOTEL MARIGOLD de John Madden.

LOS MISERABLES de Tom Hooper.

SEVEN PSYCHOPATHS de Martin McDonagh.

SKYFALL de Sam Mendes.

MILLOR DEBUT D’UN DIRECTOR, PRODUCTOR O GUIONISTA BRITÀNIC

Bart Layton (Director) i Dimitri Doganis (Productor) per THE IMPOSTER

David Morris (Director) i Jacqui Morris (Director/productor) per McCULLIN

Dexter Fletcher (Direcor/guionista) i Danny King (Guionista) per WILD BILL

James Bobin (Director) per LOS MUPPET

Tina Gharavi (Director/guionista) per I AM NASRINE

PEL·LÍCULA DE PARLA NO ANGLESA 

AMOR de Michael Haneke.

HEADHUNTERS de Morten Tyldum.

JAGTEN de Thomas Vinterberg.

DE ÓXIDO Y HUESO de Jacques Audiard.

INTOCABLE d’Eric Toledano i Olivier Nakache.

MILLOR DOCUMENTAL

THE IMPOSTER de Bart Layton.

MARLEY de Kevin Macdonald.

McCULLIN de David Morris i Jacqui Morris

SEARCHING FOR SUGAR MAN de Malik Bendjelloul.

WEST OF MEMPHIS d’Amy Berg

MILLOR PEL·LÍCULA ANIMADA

BRAVE de Mark Andrews i Brenda Chapman

FRANKENWEENIE de Tim Burton

EL ALUCINANTE MUNDO DE NORMAN de Sam Fell iChris Butler

MILLOR DIRECTOR

Michael Haneke per AMOR

Ben Affleck per ARGO

Quentin Tarantino per DJANGO DESENCADENADO

Ang Lee per LA VIDA DE PI

Kathryn Bigelow per LA NOCHE MÁS OSCURA

GUIÓ ORIGINAL

Michael Haneke per AMOR

Quentin Tarantino per DJANGO DESENCADENADO

Paul Thomas Anderson per THE MASTER

Wes Anderson i Roman Coppola per MOONRISE KINGDOM

Mark Boal per LA NOCHE MAS OSCURA

GUIÓ ADAPTAT

Chris Terrio per ARGO

Lucy Alibar i Benh Zeitlin per BEASTS OF THE SOUTHERN WILD

David Magee per LA VIDA DE PI

Tony Kushner per LINCOLN

David O. Russell per EL LADO BUENO DE LAS COSAS

ACTOR PROTAGONISTA

Ben Affleck per ARGO

Bradley Cooper per EL LADO BUENO DE LAS COSAS

Daniel Day-Lewis per LICOLN

Hugh Jackman per LOS MISERABLES

Joaquim Phoenix per THE MASTER

ACTRIU PROTAGONISTA

Emmanuelle Riva per AMOR

Helen Mirren per HITCHCOCK

Jennifer Lawrence per EL LADO BUENO DE LAS COSAS

Jessica Chartain per LA NOCHE MÁS OSCURA

Marion Cotillard per DE ÓXIDO Y HUESO

ACTOR DE REPARTIMENT

Alan Arkin per ARGO

Christopher Waltz per DJANGO DESENCADENADO

Javier Bardem per SKYFALL

Philip Seymour Hoffman per THE MASTER

Tommy Lee Jones per LINCOLN

ACTRIU DE REPARTIMENT

Amy Adams per THE MASTER

Anne Hathaway per LOS MISERABLES

Helen Hunt per LAS SESIONES

Judi Dench per SKYFALL

Sally Field per LINCOLN

MÚSICA ORIGINAL

Dario Marianelli per ANNA KARENINA

Alexandre Desplat pe ARGO

Mychael Danna per LA VIDA DE PI

John Williams per LINCOLN

Thomas Newman per SKYFALL

DIRECCIÓ DE FOTOGRAFIA

Seamus McGarvey per ANNA KARENINA

Danny Cohen per LOS MISERABLES

Claudio Miranda per LA VIDA DE PI

Janusz Kaminski per LINCOLN

Roger Deakins per SKYFALL

MUNTATGE

William Goldenberg per ARGO

Fred Raskin per DJANGO DESENCADENADO

Tim Squyres per LA VIDA DE PI

Stuart Baird per SKYFALL

Dylan Tichenor  i William Goldenberg per LA NOCHE MAS OSCURA

DISENY DE PRODUCCIÓ

Sarah Greenwood i Katie Spencer per ANNA KARENINA

Eve Stewart i Anna Lynch-Robinson per LOS MISERABLES

David Gropman i Anna Pinnock per LA VIDA DE PI

Rick Carter i Jim Erickson per LINCOLN

Dennis Gassner i Anna Pinnock per SKYFALL

DISSENY DE VESTUARI

Jacqueline Durran per ANNA KARENINA

Beatrix Aruna Pasztor per GRANDES ESPERANZAS

Paco Delgado per LOS MISERABLES

Joanna Johnston per LINCOLN

Colleen Atwood per BLANCANIEVES Y LA LEYENDA DEL CAZADOR

Podeu veure tota la llista completa de nominacions aquí.

 

Anuncis

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s