Nominacions als V Premis Gaudí

Aquest matí s’han anunciat les nominacions a la cinquena edició dels Premis Gaudí, els “Oscars” de l’Acadèmia del Cinema Català. Els premis tenen 22 categories i fins a 30 produccions opten a ells. Les grans favorites, les que més nominacions aglutinen, són BLANCANIEVES de Pablo Berger i EL BOSC d’Óscar Aibar amb 12 i 11 candidatures respectivament. Les segueixen ELS NENS SALVATGES  de Patricia Ferreira amb 7 nominacions i FÈNIX 11·23, amb 6. Menció especial per la gran Montserrat Carulla que serà guardonada amb el Gaudí d’Honor.

La cerimònia se celebrarà el proper 3 de febrer al Barcelona Teatre Musical i serà presentada per Andreu Buenafuente. A més, serà retransmesa com no, per TV3 en horari de prime time. A continuació us deixem amb el llistat de totes les candidatures:

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA CATALANA

BLANCANIEVES de Pablo Berger.

EL BOSC d’Óscar Aibar.

ELS NENS SALVATGES de Patricia Ferreira.

FÈNIX 11·23 de Joel Joan i Sergi Lara.

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

[REC]3 GÉNESIS de Paco Plaza.

RED LIGHTS deRodrigo Cortés.

THE PELAYOS d’Eduard Cortés.

UNA PISTOLA EN CADA MANO de Cesc Gay.

MILLOR DIRECTOR

Juan Antonio Bayona per LO IMPOSIBLE

Pablo Berger per BLANCANIEVES

Cesc Gay per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Joel Joan i Sergi Lara per FÈNIX 11·23

MILLOR GUIÓ

Tomàs Aragay i Cesc Gay per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Pablo Berger per BLANCANIEVES

Patricia Ferreira i Virginia Yagüe per ELS NENS SALVATGES

Albert Sánchez Piñol per EL BOSC

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

Marina Comas per ELS NENS SALVATGES

Ángela Molina per BLANCANIEVES

Maria Molins per EL BOSC

Maribel Verdú per BLANCANIEVES

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

Àlex Brendemühl per EL BOSC

Nil Cardoner per FÈNIX 11·23

Àlex Casanovas per FÈNIX 11·23

Àlex Monner per ELS NENS SALVATGES

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Aina Clotet per ELS NENS SALVATGES

Candela Peña per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Clara Segura per ELS NENS SALVATGES

Ana Wagener per FÈNIX 11·23

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Eduard Fernández per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Francesc Orella per ELS NENS SALVATGES

Pere Ponce per EL BOSC

Lluís Villanueva per FÈNIX 11·23

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

AL FOSSAT de Ricardo Íscar.

HOLLYWOOD TALKIES  d’Òscar Pérez i Mia de Ribot.

JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT  d’Antoni Verdaguer.

PEPE & RUBIANES de Manuel Huerga.

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA

DANS LA MAISON (EN LA CASA) de François Ozon.

LE HAVRE (EL HAVRE) d’Aki Kaurismäki.

LES INTOUCHABLES (INTOCABLE) d’ Olivier Nakache i Eric Toledano.

LO IMPOSIBLE de Juan Antonio Bayona.

MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ

ELS CADELLS I EL CODI DE MARCO POLO de Sergio Manfio.

LES AVENTURES DE TADEU JONES d’Enrique Gato.

PAPA, SÓC UNA ZOMBI de Joan Espinach i Ricardo Ramón.

MILLOR CURTMETRATGE

CARTAS DESDE LA LOCURA de Xavi Puebla.

COUP DE GRÂCE de Clara van Gool.

ELEFANTE de Pablo Larcuen.

LUISA NO ESTÁ EN CASA de Celia Rico.

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

ATRAPATS de Miguel Puertas.

GERMANES de Carol López.

MAR DE PLÀSTIC de Sílvia Munt.

TORNAREM de Felip Solé.

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

Josep Amorós per TENGO GANAS DE TI

Ander Sistiaga per EL BOSC

Eduard Vallès per THE PELAYOS

Anna Vilella per FÈNIX 11·23

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

Alain Bainée per BLANCANIEVES

Gemma Fauria per [REC]3 GÉNESIS

Balter Gallart per THE PELAYOS

Irene Montcada per EL BOSC

MILLOR MUNTATGE

Fernando Franco per BLANCANIEVES

David Gallart per [REC]3 GÉNESIS

Elena Ruiz i Bernat Vilaplana per LO IMPOSIBLE

Bernat Vilaplana per EL BOSC

MILLOR MÚSICA ORIGINAL

Alfonso de Vilallonga per BLANCANIEVES

Lluís Llach per JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT

Zacarías Martínez de la Riva per LES AVENTURES DE TADEU JONES

Marc Vaillo per ORSON WEST

MILLOR FOTOGRAFIA

Kiko de la Rica per BLANCANIEVES

Óscar Faura per LO IMPOSIBLE

Sergi Gallardo per ELS NENS SALVATGES

David Omedes per THE PELAYOS

MILLOR VESTUARI

Elena Ballester per ANY DE GRÀCIA

Paco Delgado per BLANCANIEVES

María Gil i Sonia Segura per EL BOSC

Anna Güell per UNA PISTOLA EN CADA MANO

MILLOR SO

Carlos Faruolo, Kiku Vidal i Jaime Fernández per LES AVENTURES DE TADEU JONES

Xavi Mas, Gabriel Gutiérrez i Marc Orts per [REC]3 GÉNESIS

Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per RED LIGHTS

Oriol Tarragó i Marc Orts per LO IMPOSIBLE

MILLORS EFECTES ESPECIALS / DIGITALS

Reyes Abades i Ferran Piquer per BLANCANIEVES

David Ambit, Patricia Reyes i Àlex Villagrasa per [REC]3 GÉNESIS

Cesc Biénzobas i Joan Amer per EL BOSC

José María Aragonés per LES AVENTURES DE TADEU JONES

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

David Ambit i Patricia Reyes per [REC]3 GÉNESIS

Fermín Galán i Sylvie Imbert per BLANCANIEVES

David Martí i Montse Ribé per LO IMPOSIBLE

Saturnino Merino i Alma Casal per EL BOSC

Anuncis

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s