Un any més la festa dels Oscars torna a ser aquí!

I aquest cop la lectura de les nominacions s’ha presentat en un format diferent, cosa que s’agraeix la veritat. El format, emès a través de Youtube, ha consistit en un vídeo on diferents actors, directors nominats o guanyadors de passades edicions explicaven les seves experiències als Oscars i a continuació anunciaven els nominats de les diferents categories.

Com a primeres conclusions sembla clar que la pel·lícula a batre, la favorita entre les favorites és LA CIUDAD DE LAS ESTRELLAS (o LA LA LAND per fer-ho més curt). 14 nominacions són les que s’endú aquest musical de Damien Chazelle, fent historia juntament amb TITANIC i EVA AL DESNUDO com a les pel·lícules més nominades. Tota una fita. LA LA LAND però tindrà forta competència enfront a pel·lícules de tall més dramàtic com MOONLIGHT amb 8 nominacions i MANCHESTER FRENTE AL MAR, amb 6 nominacions. Aquesta nova edició dels Oscars, la 89ena es preveu bastant igualada en les categories interpretatives i clarament dividides entre el triomf aclaparador de LA LA LAND i la predilecció de l’acadèmia pels drames més convencionals. Veurem si LA LA LAND acaba pagant car el paper de favorit i al final acabem veient una altra triomfadora o inclús una cerimònia molt repartida, com sol passar darrerament. Ja sabem que molts cops la tònica sol ser “acontentar a quants més millor”.

La gala de l’edició número 89 dels Oscars tindrà lloc el proper diumenge 26 de febrer. El mestre de cerimònies aquest cop serà el debutant Jimmy Kimmel que segur voldrà potenciar el tarannà de showman clàssic de late night, a l’estil Johnny Carson. Segur que amb Kimmel tindrem alguns gags típics del seu show post-Oscars a la cadena ABC i m’apostaria a que alguna referència a la seva relació d’odi amb Matt Damon, i d’amor amb Ben Affleck, clar.

A LA CASA DE VIDRE tornarem fer un seguiment exhaustiu d’aquesta temporada de guardons, tant a la web com al nostre podcast,  amb especials, anàlisis, alguna curiositat i com no, la nostra estimada Porra amb premis cinèfils!

Aquí teniu la llista amb totes les categories:

MILLOR PEL·LÍCULA

LA LLEGADA

FENCES

FIGURAS OCULTAS

LA CIUDAD DE LAS ESTRELLAS – LA LA LAND

HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE

COMANCHERÍA

LION

MANCHESTER FRENTE AL MAR

MOONLIGHT

MILLOR DIRECTOR

Denis Villeneuve, per LA LLEGADA
Mel Gibson, per HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE
Damien Chazelle, per LA LA LAND
Keneth Lonergan, per MANCHESTER FRENTE AL MAR
Barry Jenkins, per MOONLIGHT

MILLOR ACTOR

Ryan Gosling per LA LA LAND
Casey Affleck per MANCHESTER FRENTE AL MAR
Denzel Washington per FENCES
Andrew Gardfield per HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE
Viggo Mortensen per CAPTAIN FANTASTIC

MILLOR ACTRIU

Isabelle Hupert per ELLE
Ruth Negga per LOVING
Natalie Portman per JACKIE
Emma Stone per LA LA LAND
Meryl Streep per FLORENCE FOSTER JENKINS

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Jeff Bridges per COMANCHERÍA
Mahershala Ali per MOONLIGHT
Lucas Hedges per MANCHESTER FRENTE AL MAR
Dev Patel per LION
Michael Shannon per ANIMALES NOCTURNOS

 MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Viola Davis per FENCES
Naomi Harris per MOONLIGHT
Octavia Spencer per FIGURAS OCULTAS
Nicole Kidman per LION
Michelle Williams per MANCHESTER FRENTE AL MAR

MILLOR GUIÓ ADAPTAT

Eric Heisserer per LA LLEGADA
August Wilson per 
FENCES
Allison Schroeder i Theodore Melfi per 
FIGURAS OCULTAS
Barry Jenkin i Tarell Alvin McCraney per
MOONLIGHT
Luke Davies per
LION

MILLOR GUIÓ ORIGINAL

Taylor Sheridan per COMANCHERÍA
Damien Chazelle 
per LA LA LAND
Kenneth Lonergan per MANCHESTER FRENTE AL MAR
Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou per LANGOSTA
Mike Mills per 20TH CENTURY WOMEN

MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ

ZOOTRÓPOLIS
KUBO Y LAS DOS CUERDAS
LA TORTUGA ROJA
VAIANA
LA VIDA DE CALABAZÍN

MILLOR PEL·LÍCULA DE PARLA NO ANGLESA

TANNA (Austràlia)
TONI ERDMANN (Alemanya)
A MAN CALLED OVE (Suècia)
LAND OF MINE (Dinamarca)
EL VIAJANTE (Iran)

MILLOR DOCUMENTAL

FUOCOAMMARE
OJ: MADE IN AMERICA
ENMIENDA 13
LIFE, ANIMATED
I AM NOT YOUR NEGRO

MILLOR FOTOGRAFIA

Bradford Young per LA LLEGADA
Linus Sandgren per LA LA LAND
Graig Fraser 
per LION
James Laxton
 per MOONLIGHT
Rodrigo Prieto
 per SILENCIO

MILLOR MUNTATGE

Joe Walker per LA LLEGADA
John Gilbert per HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE
Jake Roberts per COMANCHERÍA
Tom Cross per LA LA LAND
Nat Sanders, Joi McMillon per MOONLIGHT

MILLOR MÚSICA

Mica Levi per JACKIE
Justin Hurtwitz per LA LA LAND
Dustin O’Halloran i Haushcka per LION
Thomas Newman per PASSENGERS
Nicholas Britel per MOONLIGHT

MILLOR DISSENY DE VESTUARI

Coleen Atwood per ANIMALES FANTÁSTICOS Y DONDE ENCONTRARLOS
Johanna Johnston per ALLIADOS
Consolata Boyle per FLORENCE FOSTER JENKINS
Madeline Fontaine per JACKIE
Mary Zophres per LA LA LAND

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Eva von Bahr i Love Larson per A MAN CALLED OVE
Joel Harlow i Richard Alonzo per STAR TREK: MAS ALLÁ
Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini i Christopher Nelson per ESCUADRÓN SUICIDA

MILLOR DISSENY DE PRODUCCIÓ

David Wasco i Sandy Reynolds-Wasco per LA LA LAND
Jess Gonchor i Nancy Haight per ¡AVE, CÉSAR!
Stuard Craig i Anna Pinock perANIMALES FANTÁSTICOS Y DONDE ENCONTRARLOS
Patrice Vermette i Paul Hatte per LA LLEGADA
Guy Hendrix Dyas i Gene Sardena per PASSENGERS

MILLOR CANÇÓ

“Audition (The Fools Who Dream” de LA LA LAND
“Can’t Stop The Feelings” de TROLLS
“City Of Stars”, de LA LA LAND
“The Empty Chair” de JIM: THE JAMES FOLEY STORY
“How far I’ll go” de VAIANA

MILLOR CURTMETRATGE

ENEMIS INTÉRIEURS
LA FEMME ET LE TGV
SILENT NIGHTS
SING
TIMECODE

MILLOR CURTMETRATGE DOCUMENTAL

EXTREMIS
4.1 MILES

JOE’S VIOLIN
WATANI: MY HOMELAND
THE WHITE HELMETS

MILLOR CURT METRATGE D’ANIMACIÓ

PIPER
PEARL
BORROWED TIME
BLIND VAYSHA
PEAR CIDER AND CIGARRETTES

MILLOR SO

Bernard Gariépy Strobl i Claude La Haye per LA LLEGADA
Kevin O’Connell, Andy Wright i Peter Grace per HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE
Ai-ling Lee, Andy Nelson i Steve A. Morrow per LA LA LAND
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Harboush i Marc Ruth per 13 HORAS: LOS SECRETOS DE BENGASI
David Parler, Christopher Scarabosio i Stuart Wilson per ROGUE ONE: UNA HISTORIA DE STAR WARS

MILLOR MUNTATGE DE SO

Silvaine Bellamare per LA LLEGADA
Wilie Stateman i Renée Tondelli per MAREA NEGRA
Robert McKenzie i Andy Wright per HASTA EL ÚLTIMO HOMBRE
Alan Robert Murray i Bub Asman per SULLY
Ai-ling Lee i Mildred Latrou Morgan per LA LA LAND

MILLORS EFECTES VISUALS

Craig Hammack, Jason Smell, Jason Billington i Burt Dalton per MAREA NEGRA
Stephane Cerretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli i Paul Corbould per DOCTOR STRANGE
Robert Legato, Adam Valdez Andrew R. Jones i Dan Lemon  per EL LIBRO DE LA SELVA
Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff per KUBO Y LAS DOS CUERDAS
John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould per ROGUE ONE: UNA HISTORIA DE STAR WARS

Articles relacionats