Un any més les Oscars tornen a ser aquí!

Els directors Alfonso Cuarón i J.J. Abrams primer, i Cheryl Boon Isaacs (presidenta de l’acadèmia) i Chris Pine després, han anunciat avui les nominacions als Oscars 2015.

BIRDMAN I EL GRAN HOTEL BUDAPEST són les clares favorites ara mateix empatades amb 9 nominacions cadascuna, seguides pel·lícules molt potent si ben col·locades per a guanyar com son THE IMITATION GAME amb 8 nominacions o BOYHOOD i EL FRANCOTIRADOR amb 6 nominacions. En principi poques sorpreses per a una edició que es preveu molt repartida i amb moltes candidates indies com demostren el gran nombre de nominacions de WHIPLASH, FOXCATCHER o les esmentades anteriorment. Veurem què passa.

La gala de l’edició número 87 dels Oscars tindrà lloc el proper diumenge 22 de febrer. El mestre de cerimònies de la gala serà aquest cop Neil Patrick Harris, que debuta després de presentar amb èxit varies edicions dels premis Tony.

A LA CASA DE VIDRE farem un seguiment exhaustiu d’aquesta guardons, amb especials, anàlisis, alguna curiositat i com no, la nostra estimada Porra!

Aquí teniu la llista amb les categories més importants que anirem completant:

MILLOR PEL·LÍCULA

EL GRAN HOTEL BUDAPEST

BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignornacia)

BOYHOOD (momentos de una vida)

LA TEORÍA DEL TODO

EL FRANCOTIRADOR

SELMA

WHIPLASH

THE IMITATION GAME (descifrando enigma)

MILLOR DIRECTOR

Alejandro González Iñárritu, per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignornacia)
Richard Linklater, per BOYHOOD (Momentos de una vida)
Bennett Miller, per FOXCATCHER
Wes Anderson, per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Morten Tildum, per THE IMITATION GAME (descifrando enigma)

MILLOR ACTOR

Steve Carell, per FOXCATCHER
Bradley Cooper, per EL FRANCOTIRADOR
Benedict Cumberbatch, per THE IMITATION GAME (descifrando enigma)
Michael Keaton, per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia)
Eddie Redmayne, per LA TEORÍA DEL TODO

MILLOR ACTIRU

Marion Cotillard, per DOS DÍAS, UNA NOCHE
Felicity Jones, per LA TEORÍA DEL TODO
Julianne Moore, per SIEMPRE ALICE
Rosamund Pike, per PERDIDA
Reese Whiterspoon, per ALMA SALVAJE

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Robert Duvall, per EL JUEZ
Ethan Hawke, per BOYHOOD (momentos de una vida)
Edward Norton, per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia)
Mark Ruffalo, per FOXCATCHER
JK Simmons, per WHIPLASH

 MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Patricia Arquette, per BOYHOOD (Momentos de una vida)
Laura Dern, per ALMA SALVAJE
Keira Knightley, per THE IMITATION GAME (descifrando enigma)
Emma Stone, per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia)
Meril Streep, per INTO THE WOODS

MILLOR GUIÓ ORIGINAL

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. i Armando Bo per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia)
Richard Linklater
per BOYHOOD (Momentos de una vida),
E. Max Eyre i Dan Futterman per FOXCATCHER
Wes Anderson i Hugo Guinnes
per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Dan Gilroy per NIGHTCRAWLER

MILLOR GUIÓ ADAPTAT

Jason Hall per EL FRANCOTIRADOR
Paul Thomas Anderson
per PURO VICIO
Graham Moore per THE IMITATION GAME (Descifrando enigma)
Anthoni McCarten per LA TEORÍA DEL TODO
Damien Chazelle
per WHIPLASH

MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ

BIG HERO 6, de Don Hall, Chris Williams i Roi Conli
THE BOXTROLLS, de Anthoni Stacchi, Graham Annable i Travis Knight
CÓMO ENTRENAR A TU DRAGÓN 2, de Dean DeBlois i Bonnie Arnold
EL CUENTO DE LA PRINCESA KAGUYA, Isao Takahatai Ioshiaki Nishimura
SONG OF THE SEA, de Tomm Moore i Paul Ioung

MILLOR PEL·LÍCULA DE PARLA NO ANGLESA

IDA, de Pawel Pawlikowski (Polònia)
LEVIATHAN, d’Andrei Zviagintsev (Rússia)
TANGERINES, de Zaza Urushadze (Estònia)
TIMBUKTU, d’ Abderrahmane Sissako(Mauritània)
RELATOS SALVAJES, de Damián Szifrón (Argentina)

MILLOR DOCUMENTAL

CITIZENFOUR, de Laura Poitras, Mathilde Bonnefoi i Dirk Wilutzki
LAST DAYS IN VIETNAM, de Rori Kennedi i Keven McAlester
VIRUNGA, d’Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara
FINDING VIVIAN MEIER, de John Maloof i Charlie Siskel
LA SAL DE LA TIERRA, de Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado i David Rosier

MILLOR FOTOGRAFIA

Emmanuel Lubezki per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia),
Robert Yeoman per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Lukasz Zal i Riszard Lenczewski
per IDA
Dick Pope
per MR TURNER
Roger Deakins
per INVENCIBLE

MILLOR MUNTATGE

Joel Cox i Gari D. Roach per EL FRANCOTIRADOR,
Sandra Adair per BOYHOOD (Momentos de una vida)
Barney Pilling per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
William Goldenberg per THE IMITATION GAME (Descifrando enigma)
Tom Cross per WHIPLASH

MILLOR MÚSICA

Alexandre Desplat per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Alexandre Desplat per THE IMITATION GAME (Descifrando enigma)
Hans Zimmer per INTERSTELLAR
Gary Yershon per MR. TURNER
Jóhann Jóhannsson per LA TEORÍA DEL TODO

MILLOR DISSENI DE VESTUARI

Milena Canonero per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Mark Bridges per PURO VICIO
Colleen Atwood per INTO THE WOODS
Anna B. Sheppard i Jane Clive per MALÉFICA
Jaqueline Durran per MR. TURNER

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Bill Corso i Dennis Liddiard per FOXCATCHER
Frances Hannon i Mark Coulier per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Elizabeth Yianni-Georgiou i David White per GUARDIANES DE LA GALAXIA

MILLOR DISSENY DE PRODUCCIÓ

Adam Stockhausen i Anna Pinnock per EL GRAN HOTEL BUDAPEST
Maria Djurkovic i Tatiana Macdonald per THE IMITATION GAME (Descifrando enigma)
Nathan Crowlei i Gary Fettis per INTERSTELLAR
Dennis Gassner i Anna Pinnock per INTO THE WOODS
Suzie Davies i Charlotte Watts per MR TURNER

MILLOR CANÇÓ

”Everithing is awesome”, de Shawn Patterson per a LA LEGO PELÍCULA.
“Glory”, de John Stephens i Lonnie Linn per a SELMA
Grateful”, de Diane Warren per a BEIOND THE LIGHTS
“I’m not gonna miss You”, de Glen Campbell i Julian Raimond per a GLEN CAMPBELL: I’LL BE ME
“Lost stars”, de Gregg Alexander i Danielle Brisebois per a BEGIN AGAIN

MILLOR CURTMETRATGE

AIA, d’ Oded Binnun i Mihal Brezis
BOOGALOO AND GRRAHAM, de Michael Lennoxi Ronan Blaney
BUTTER LAMP (La lampe au beurre de Iak), de Hu Wei i Julien Féret
PARVANEH, de Talkhon Hamzavi i Stefan Eichenberger
THE PHONE CALL, de Mat Kirkbi i James Lucas

MILLOR CURTMETRATGE DOCUMENTAL

CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1, d’Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry
JOANNA, d’ Aneta Kopacz
OUR CURSE, de Tomasz Sliwiski i Maciej Slesicki
THE REAPER (LA PARKA), de Gabriel Serra Arguello
WHITE EARTH, de J. Christian Jensen

MILLOR CURT METRATGE D’ANIMACIÓ

THE BIGGER PICTURE, de Daisy Jacobs i Christopher
FEAST, de Patrick Osborne i Kristina Reed
THE DAM KEEPER, de Robert Kondo i Dice Tsutsumi
A SINGLE LIFE, de Joris Oprins

MILLOR SO

John Reitz, Gregg Rudloff i Walt Martin per EL FRANCOTIRADOR
Jon Tailor, Frank A. Montaño i Thomas Varga per BIRDMAN (o la inesperada virtud de la ignorancia)
Gari A. Rizzo, Gregg Landaker i Mark Weingarten per INTERSTELLAR
Jon Tailor, Frank A. Montaño i David Lee per INVENCIBLE
Craig Mann, Ben Wilkins i Thomas Curley per WHIPLASH

MILLOR MUNTATGE DE SO

Alan Robert Murray i Bub Asman per EL FRANCOTIRADOR
Martin Hernández i Aaron Glascock per BIRDMAN (O la inesperada virtud de la ignorancia)
Brent Burge i Jason Canovas EL HÒBBIT: LA BATALLA DELS CINC EXCÈRCITS
Richard King per INTERSTELLAR
Becky Sullivan i Andrew DeCristofaro per INVENCIBLE

MILLORS EFECTES VISUALS

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Brian Grill i Dan Sudick per EL CAPITÁN AMÉRICA: EL SOLDADO DE INVIERNO
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett i Erik Winquist per EL AMANECER DEL PLANETA DE LOS SIMIOS
Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner i Paul Corbould per GUARDIANES DE LA GALAXIA
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter i Scott Fisher per INTERSTELLAR
Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer per X MEN: DÍAS DEL FUTURO PASADO